В Україні воєнний стан було оголошено 24 лютого 2022 року, у день, коли розпочалося повномасштабне вторгнення Росії. Відтоді його вже продовжували дев’ять разів. Воєнний стан – це особливий правовий режим, який запроваджується в країні або окремих її регіонах у разі збройної агресії. Рішення про введення воєнного стану ухвалює РНБО, але для його дії потрібна підтримка Верховної Ради.
За міжнародними правилами, війну оголошує країна-агресор. Відповідно до норм міжнародного права, зокрема Резолюції про агресію від 1974 року, війна вважається війною по факту. Україна не оголошує війну Росії, оскільки факт збройної агресії вже є війною, не вимагає додаткових резолюцій чи визнання.
Заступник голови Міноборони Ганна Маляр підкреслила:
“Відповідно до норм міжнародного права, зокрема до Резолюції про агресію від 1974 року, війна є війною по факту. Її не треба визнавати чи не визнавати.”
Ігор Рейтерович і Олексій Гетьман вважають, що оголошення війни Росії невигідно Україні, оскільки це було б визнанням України як ініціатора війни. Це могло б накласти на Україну певні міжнародні обмеження і санкції.
На думку Ганни Маляр, суспільні дискусії на тему оголошення війни лише сіють розбрат і вигідні певним політичним колам. Україна має право звертатися до Міжнародного суду без додаткового визнання факту війни, оскільки вже є 17 вироків українських судів, що визнають факт збройної агресії.