Зміст
Міністерство оборони України оголосило новину: починаючи з 1 жовтня 2022 року, до військової служби будуть призивати жінок, віком від 18 до 60 років.
Сьогодні до лав Збройних Сил України можуть вступити як жінки, так і чоловіки будь-якої професії. Проте з 1 жовтня обов’язкові повістки отримають жінки, які володіють такими професіями, як:
- медицина або ветеринарія;
- телекомунікація й радіотехніка;
- інженерія програмного забезпечення;
- метрологія;
- психологія;
- фінансування;
- перекладач;
- кухар;
- картографія;
- поліграфія.
До уваги будуть братись як володарки дипломів про отриману освіту, так і за місцем роботи даних професій.
Підстав для того, що всі жінки вказаних професій будуть прийняті на військову службу немає, так само немає підстав для загальної мобілізації. Жінку можуть мобілізувати у тому випадку, якщо вона має потрібну військову спеціальність. Коли жінкам вручатимуть повістки, вони повинні будуть пройти ті ж процедури, що й чоловіки. Тобто, спочатку необхідно пройти медкомісію й визначити, чи підлягає особа для військової служби. Потім дізнатись, чи є обставини, які не дозволяють їй відлучитися з дому (малі діти, хворі члени родини або ж лікування).
Якщо жінка підлягає для військової служби, це ще не означає, що вона зі зброєю в руках піде боронити державу. Для забезпечення безпеки необхідна велика кількість людей, які будуть виконувати свої обов’язки (знадобляться ті навички, якими володіє конкретна особа) – відстежувати дзвінки, працювати у розвідці, надавати медичну допомогу, готувати їжу для військових, перевозити людей і т.д.
Чи матимуть жінки право виїжджати за межі країни?
Ті жінки, які отримали повістки, зобов’язані прийти у військкомат і там вирішувати подальші дії. Якщо хтось буде ухилятись від військової служби – понесе таке ж покарання, як і чоловіча стать. Хто має на руках повістку, за кордон виїхати не може.
Ті люди, які наразі знаходяться за межами України мають право не приїжджати на територію країни до жовтня, тому що конкретних термінів ще не встановлено. Тобто якщо ви залишитесь за кордоном станом на 1 жовтня, це не вважатиметься порушенням закону.
Підстави, які не дають можливість йти воювати:
- якщо людина має трьох або більше малолітніх дітей;
- якщо особа самостійно виховує дитину або дитину з інвалідністю;
- якщо людина є доглядальником за іншою хворою людиною;
- якщо один із подружжя проходить військову службу й пара має малолітню дитину.
Переміщення по Україні
До того часу, поки жінка не стане на військовий облік вона має право вільно пересуватись по всій території України й за її межами. Коли жінка стоїть на обліку у військкоматі, вона повинна дотримуватись всіх норм, правил і законів, які передбачаються для усіх військовозобов’язаних (ті, які перебувають у резерві).
Якщо відмовитись стати на військовий облік
За порушення правил військовозобов’язаним громадянам передбачений штраф у розмірі від 510 до 850 гривень, якщо протягом року відбулось ще одне порушення правил, штраф становить від 850 до 1700 гривень. У разі того, якщо людина ухиляється від військової служби, штраф становить від 5100 до 8500 гривень.
Також адміністративне покарання будуть нести й підприємства, на яких працюють жінки, які не стали на військовий облік. Штраф у розмірі 3400-5100 гривень, повторний – 5100-8500 гривень.
Після того, як жінку прийняли на військовий облік, вона має сповіщати військкомат про зміни, які мають відбутись з нею: поїхати за кордон на лікування, навчання чи по роботі, якщо вона змінює місце проживання, змінює місце роботи, стан здоров’я.