Зміст
Існує багато видів чаю: чорний, зелений, червоний. Також існують різні способи приготування, що дозволяють отримати певний аромат, смак і міцність чаю. Одним із найміцніших чайних напоїв є чифір. В даний час, цей напій асоціюється з в’язницею, однак, бадьорі властивості чифіру так само широко використовуються далекобійниками.
Історія появи чифіру
Є кілька версій появи цього слова:
- “Чагір” – так у Східному Сибіру називали чайний сурогат
- “Чихир” – сибірське слово, що означає скисле вино
Одне відомо точно – цей напій з’явився у тюремних таборах у 20-30 роки 20 століття.
Склад чифіру
Хоча при приготуванні використовується чайна заварка, склад чифіру не схожий на звичний чай. Через багаторазове прогрівання в напій надходять алколоіди, аденін та гуанін.
Способи приготування
Традиційно, при приготуванні чифіру використовується дрібнолистова заварка з Грузії: вона міцна та дешева. Іноді використовують і крупнолистову заварку, але її необхідно буде перетерти.
Головне правило – використовувати правильну кількість заварювання. Якщо її мало, чифір «не попрє», а якщо, навпаки, багато, вийде «смола» і можуть початися спазми в кишечнику. Об’єм підбирається так, щоб під час висипання заварки повністю заповнити ємність. Перемішувати напій не можна. В’язні чекають, поки листочки осядуть і фільтрують чифір.
Зробити ідеальний чифір, його ще раз кип’ятять. Але цей спосіб використовують рідко, тому що для цих махінацій потрібний відкритий вогонь.
Приготування чифіру в чайнику
Насамперед необхідно закип’ятити воду. Потім засипається заварка, так, щоб до краю покрити воду. Наполягати напій має близько 10 хвилин. Вживати чифір можна, коли вся заварка ляже на дно.
Приготування чифіру в чашці
Воду кип’ятять у металевій склянці, далі у склянку засипається заварка. Оптимальна кількість заварки вимірюється сірниковими коробками: на склянку береться 2 коробки заварки. Чашку накривають кришкою і укутують ковдрою або рушником – щоб чифір повноцінно заварився. Через 15 хвилин його переливають з однієї чашки до іншої, щоб листочки опинилися на дні.
Приготування чифіру з пакетиків
Щоб приготувати чифір із чайних пакетиків, слід вибирати чай суворо без вмісту ароматизаторів. На чашку витрачається 7 пакетиків.
Добре приготовлений чифір називають отрутою — у в’язнів це вважається похвалою.
Підсолоджують чифір ув’язнені з мазохістськими нахилами: цукор посилює дію компонентів чифіру. Внаслідок змішування можна заробити сильне нездужання, аж до серцевого нападу. Ув’язнені називають солодкий напій знущанням.
Як п’ють чифір у в’язниці?
П’ють чифір відразу після того, як він заварився, на голодний шлунок, для повного ефекту вживати його потрібно за 20-60 хвилин до їди. Арештанти сідають у коло і передають один одному чашу із напоєм. В окрему ємність наливають деяким категоріям ув’язнених та хворим.
Відповідно до тюремних правил кожному ув’язненому належить випити два ковтки. Якщо чифір починає остигати, його можна розбавити напоєм із заварника.
Зазвичай, ув’язнені п’ють чифір 2 десь у день.
Ефект чифіру
Через 15 хвилин після “чаювання” настає ефект напою. Протягом кількох годин може спостерігатися збудження, пригніченість, зміна свідомості. Ефективність напою залежить від особливостей організму: у деяких людей немає ніякого ефекту, а новачків часто нудить.
Користь чифіру
Ув’язнені називають такі позитивні моменти від вживання чифіру:
- Підвищена активність
- Порушення
- Хороше самопочуття та райдужне світосприйняття
- Звільнення від хвороб
- Сп’яніння
- Вважається, що чайне листя – одне з джерел вітамінів у в’язниці.
Шкода чифіру
Без сумніву, напій дуже шкідливий і його негативний ефект значно перевищує позитивний. Любителі чифіру можуть зіткнутися з такими проблемами, як:
- Болі у шлунку
- Розлад кишечника
- Пригнічення нервової системи
- Погіршення стану ротової порожнини
- Пригніченість, роздратованість
- Депресивні стани
- Головний біль
- Погіршення роботи серця
- Тремор
- Підвищення пітливості
- Крім іншого, від чифіра виникає залежність: часто ті, хто відбув свій термін, продовжують вживати напій на волі. Організм адаптується до напою і вимагає постійного підвищення міцності чифіру.
Що використовують як альтернативу чифіру?
Якщо ув’язнених немає можливості приготувати напій, виникає ламання: нездужання, загальна слабкість, потяг до напою. У таких випадках ув’язнені можуть жувати сухий чай або вживати таблетки Цитрамон, що містять у своєму складі кофеїн.